Podzimní konference – Nájemní bydlení v zahraničí


27. června 2023

Novinky

Malá ochutnávka zahraničních zkušeností s nájemním bydlením. Na naší květnové konferenci jsme se věnovali především růstovému trendu nájemního bydlení u nás, a to zejména v Praze a velkých městech, cenám nájemného i rozdílům při stavbě nájemního a vlastnického bydlení včetně právních, finančních i technických a technologických aspektů. Jako malou nadstavbu, sondu zájmu, jsme zařadili příspěvek Olesye Epps ze společnosti Roofstock o zkušenostech s nájemním bydlením v USA a Daniela Bacíka z Czech Home Capital o tomtéž v Německu. 

Oba trhy mají pochopitelně značné odlišnosti a také zcela jinou historii vývoje. V nám bližším Německu je tradice nájemního bydlení dlouhá a pevně ukotvená. Nájemní smlouvy se v Německu na rozdíl od Česka uzavírají na dobu neurčitou a je zde silný trend dlouhodobého nájemního bydlení. Ten podporuje i fakt, že nájemník obvykle získává byt zcela nezařízený a vybavuje si jej sám. Čitelnější je i linka růstu nájemného. Indexace nájemného nezahrnuje celý koš inflace jako u nás, ale jen položky se stavbou a bydlením spojené. Vyváženější jsou i vztahy nájemců a nájemníků například díky platformě, která sleduje a shromažďuje relevantní údaje o nájemnících, jejich spolehlivost v platbách apod., ale existuje také svaz ochrany nájemců s velkými pravomocemi na jejich ochranu.

Trh nájemního bydlení v USA roste od krize v roce 2007, kdy finanční instituce či investiční fondy získaly do portfolia velké množství nemovitostí a začaly je pronajímat, a tento trend trvá. Mění se také požadavky lidí na bydlení. Vlastní bydlení již není součástí „amerického snu“. Roste podíl mladých, movité střední třídy a přistěhovalců, kteří se nechtějí vázat, chtějí budovat karieru, cestovat a být nezávislí. Rovněž mnoho rodin si dnes kvůli vysokým úrokovým sazbám a cenám nemůže dovolit vlastnit byty, a proto žije v pronájmu. V USA existují dva typy pronájmů: byty v centru velkých měst poblíž společenského vyžití vhodné pro malé rodiny a jednotlivce a velké rodinné bytové domy ve spíše okrajových částech měst – jde o investiční segment vhodný zejména pro institucionální investory. Od roku 2015 roste trend centralizace nájemných rodinných domů a bytových budov do komunitních.

Na podzimní konferenci se můžete registrovat již dnes, kapacita sálu je padesát osob: https://www.btrconsulting.cz/kontakty/