Novinky z trhu nájemního bydlení | červen 2022


28. června 2022

Newsletter
Zobrazit v prohlížeči
Vážení obchodní partneři, vážení klienti, 

v naší společnosti se věnujeme komplexnímu poradenství a službám v oblasti nájemního bydlení (studie trhu, akvizice, příprava nájemních projektů, komplexní zařízení bytů, pronájmy a správa nájemních bytových domů). Proto bychom vám rádi pravidelně přinášeli touto formou novinky ze světa nájemního bydlení.  

S úctou

Zuzana Chudoba, 
Managing Director a tým BTR
  Image

od prodeje k pronájmu

 
Český realitní a developerský trh zaznamenává v současnosti mnoho změn. Významným faktorem ovlivňujícím nejen rezidenční trh je nově zvýšená základní úroková sazba Českou národní bankou na 7 %, což dramaticky zvýší úrokové sazby hypotečních úvěrů a bude mít nepochybně vliv na celý rezidenční sektor. A vlastně už má. Za poslední půl rok evidujeme snižující se poptávku po bytech v novostavbách. Ve většině případů lidé hradí kupní cenu z vlastních zdrojů, nebo doplácejí hypotečními úvěry, kde mají ještě domluvené původní nižší úrokové sazby. 

To vše, a ještě více vede nyní investory a developery k přemýšlení, jak pokračovat s připravovanými rezidenčními projekty, nebo dokonce jak naložit s projekty těsně před zahájením výstavby a prodejem. Někteří produkci pozastaví, jiní projekty možná odsunou či přeprodají jiným investorům, anebo se přesunou do segmentu nájemního bydlení. Pokud ale budou mít zajištěné financování a jejich finanční plány s novým produktem budou vycházet. 

Trend vzniku institucionálního nájemního bydlení je na vzrůstu v západních státech už přes 10 let. U nás jeho vznik urychluje současná situace, i když víme, že se velkých objemů nových nájemních bytů také jen tak nedočkáme – povolovací procesy a cena peněz vše brzdí. I přes tyto bariéry pomalu, ale jistě projekty vznikají a významní hráči na českém rezidenčním trhu je začali připravovat, nebo i předělávat projekty původně  určené k prodeji. 


A je to dobře. Bytová situace není jednoduchá – vlivem války na Ukrajině přišly do Česka desítky tisíc lidí, kteří potřebují bydlet a z velké části obsadili a obsazují nájemní byty v nabídce. To způsobuje nedostatek nájemních bytů, kam se nyní radikálně přesunuje poptávka původních zájemců o koupi bytu. 
  Image

nájmy konstantně rostou

 
Ceny za nájmy byly jedny z posledních, které až do konce minulého roku nezaznamenávaly významné změny oproti například cenám za prodej m2 bytu, které konstantě rostly. To se počátkem roku změnilo a ceny za nájmy začaly významně růst vlivem inflace a ceny úrokových sazeb.

Nejvíce začaly růst ceny nájmů v Praze, kde se vrací na předkovidovou úroveň a my odhadujeme, že ji v letošním roce významně překoná. Naopak v krajských městech a ostatních částech republiky nájmy měly spíš nižší klesající tendenci než v hlavním městě.

Na grafu poskytnutém naší spolupracující společností Deloitte lze vidět, že průměrný nájem (novostavby, panelové i činžovní domy) za m2 v Praze činí dnes asi 330 tis. Kč, zatímco v krajských městech je to asi 225 tis. Kč za m2.
 Praze je nyní nejvyšší nájemné tradičně v centru města a to až 390 tis. Kč/m2. Nejnižší nájemné eviduje Deloitte v rozmezí 301 – 310 tis. Kč/m2 na Praze 11 a Praze 12. Je však důležité konstatovat, že jde o nájmy průměrné za všechny typy bytů. V novostavbách, které jsou plně vybavené, a kde si nájemce může vždy pronajmout sklep a parkovací stání se ceny dnes pohybují průměrně nad 400 tis. Kč/m2.
  Image

nabídka vily s 9 nájemními byty

 

a dalším developerským potenciálem
 Praha 5 – Smíchov

Předmětem prodeje je dům s devíti bytovými jednotkami na Praze 5 – v klidné ulici na Smíchově V blízkosti zahrad Klamovka. Vynikající dostupnost do centra tramvají (metro B Anděl) 7 min., zastávka tramvaje Kavalírka je 3 minuty od domu. Dále je na vlastním pozemku i parkovací stání.

Pozemek, na kterém vila stojí je pozemek stavební a směrem k ulici Plzeňská skýtá další developerský potenciál o celkové výměře HPP 700 m2.


Více informací ráda sdělí makléřka projektu: 
Kateřina Staňková
tel: +420 774 917 460, email: katerina.stankova@btrconsulting.cz
  Image

BTR Consulting na Seznam.cz

 
Dražší vlastní bydlení, stále stoupající úrokové sazby a nejistota jsou důvodem stále vyššího zájmu o nájemní bydlení. Stále víc developerů staví nové projekty rovnou s ambicí ne prodat, ale pronajmout. Hlavně v Praze.
 
přečíst si článek
  Image

tepoucí srdce marketingu nájemního bydlení

 
by Menhart | Real Estate Marketing
Marketing nájemního bydlení je jiná disciplína než marketing prodeje rezidenčních jednotek. I když není tak intenzivní jako prodejní marketing, o to více je nekončícím příběhem pokrývajícím všechny fáze životního cyklu vztahu se zákazníky. Klade důraz na posilování věrnosti, vytváření vázaného zákazníka. Zároveň se předchází jeho ztrátě pomocí retence. A protože srdcem každého vztahu se zákazníky v segmentu B2C jsou webové stránky, provádí agentura od roku 2018 průběžně analýzu relevantních zahraničních i českých webových stránek. Poslední studie zahrnuje analýzu více než 60 webů, které nabízejí k nájmu bytové jednotky. Studie ukazuje směry, kterými se stránky s nájemním bydlením ubírají, porovnává jejich rozdíly i funkčnosti. Součástí studie je řada ukázek funkčních prvků, které realitní společnosti na webových stránkách používají.

Na základě provedené analýzy MENHART vyvinul funkční prototyp webových stránek s využitím těch nejlepších prvků. S marketingem nájemního bydlení má agentura zkušenosti od roku 2018. Osobní prezentaci studie i prototypu lze objednat prostřednictvím formuláře na www.menhart.com.
LinkedIn
Website
BTR Consulting s.r.o.
Telehouse, Generála Píky 430/26, 160 00 Praha 6
Image + 420 724 884 760 Image info@btrconsulting.cz Image www.btrconsulting.cz
Pokud si nepřejete být naší společností kontaktováni ohledně novinek, můžete se kdykoliv odhlásit z odběru newsletteru. Své preference si můžete také aktualizovat nebo se odhlásit z odběru newsletteru.